HIPOTIROIDA

Dezechilibrele hormonale

Postata de AnisoaraA cu 9 ani in urma.

Buna ziua!

Am fost diagnosticata in 2009 cu HIPOTIROIDISM. In 2013 tiroida avea dimensiunea de 5,7 mm, iar in 2014 4,5 mm. Urmez un tratament cu EUTIROX de 25, dar ma simt rau. Am stari de neliniste, de nervozitate, transpir foarte mult, imi este foarte cald, ametesc, sunt sleita de puteri. Doamna doctor mi-a zis ca sunt stari normale pentru aceasta boala si sa vin peste un an la control. Este normal sa am starile astea si tiroida sa scada in dimensiune asa mult? Astept un raspuns lamuritor. Multumesc anticipat!

Raspunsuri (1)

aspen

acum 9 ani

Daca ai fost diagnosticata cu hipotiroidie doar pe baza TSH-ului, nu e de bine. TSH-ul e cea mai p***a modalitate de depistare a problemelor de tiroida. Cere examen pt free T4, free T4 si Reverse T3. Sa nu mai vorbesc ca medicatia nu e corespunzatoare. Eutirox e o formula sintetica care suplimenteaza doar cu T4 (storage hormone). Daca la nivelul organismului conversia din T4 (storage hormone) in T3 (active hormone) nu se face normal, simptomele persista si te vei simti prost. Solutia este schimbarea tratamentului pe Natural Dessicated Thyroid, care contine T4, T3 si calcitonin, in procentaj similar cu o functionare sanatoasa a tiroidei. Pt mai multe informatii iti sugerez cartea Stop The Thyroid Maddness de Janie Bowthorpe. Informatia de mai sus este din proprie experienta. Sanatate!