hipotirida

Dezechilibrele hormonale

Postata de coryna_elena cu 12 ani in urma.

buna ziua sufar de hipotiroda de 4 ani am luat tratament cu eutyrox de 50.....in prezent am 96dekg si 171 inaltime ...in urma unor analize mi-sa spus ca am glanada marita si medicul mi-a recomandat Thyronajod100 , iau o pastila.tratamentul l-am inceput de 2 saptamini tr sa imi vina ciclu si nu mi-a venit nu sunt insarcinata .as vrea sa iaua medicamentul obesimed forte dar nu stiu daca am voie .as vrea sa mai slabesc dar nu reusesc ce imi recomandati?.va multumesc anticipat.

Raspunsuri (1)

Dr. Cristian Irina

acum 12 ani

euthyrox si thyronajod difera doar prin denumirea comerciala, ele contin acelasi tip de substanta: levotiroxina, un hormon tiroidian de sinteza, indicat in hipotiroidism. cresterea in greutate poate fi un aspect al hipotiroidismului, ar fi indicat sa monitorizati periodic functia tiroidiana si sa urmati corect tratamentul. Obesimed forte nu este un medicament si trebuie cunoscute efectele secundare posibile asupra organismului.