hipofiza

Dezechilibrele hormonale

Postata de madalina254 cu 16 ani in urma.

imi poate explica si mie cineva ,va rog frumos ce inseamna hipofiza de fimensiuni mult reduse placata in plan selar?
am exces de prolactina dar nu mi sa explicat ce inseamna acest diagnostic,va rog sa ma ajutati.merci

Raspunsuri (2)

loredana10111355

acum 15 ani

prolactina este un hormon secretat de hipofiza si impreuna cu estrogenii si hormonii suprarenali participa la dezvoltarea normala a glandei mamare. exista o hiperseretie fiziologica de prolactina care apare in timpul sarcinii, somnului, dupa stimulare mamelonara, orgasm sau datorita stress-ului. hipersecretia determina galactoree, dar pot aparea si alte simptome in functie de varsta. astept sa-mi dai mai multe detalii si sa-mi spui ce te-ar mai interesa in legatura cu diagnosticul tau.

mamasita

acum 13 ani

Observ ca esti foarte priceputa,in legatura cu dereglarile hormonale si as vrea sa imi spui si mie ,te rog frumos,care sunt analizele, investigatiile pt toate categoriile de hormoni.Multumesc!