hipertiroidia

Dezechilibrele hormonale

Postata de nicoleta marioara cu 12 ani in urma.

buna.ma numesc nicoleta si am o fata de 14 ani care in urma cu 7 luni a suferit un accident de circulatie fara urmari grave.dupa acest accidenta inceput sa aiba ameteli stari de rau si dureri abdominale.acum3luni a fost operata de urgenta de chist ovarian rupt cu hemoragie.in urma mai multor investigatii i s-a descoperit hipertiroidie(tsh 0.1)as dori sa stiu daca boala aceasta a putut aparea in urma socului psihic cauzat de acel accident .va multumesc

Raspunsuri (1)

Psih. Roxana Olaru

acum 12 ani

Buna ziua,

Nu este o certitudine de 100%, dar s-a constatat ca evenimentele traumatizante pot determina si imbolnaviri somatice.
Va recomand sa vorbiti cu ea si sa vedeti daca inca ii mai este teama de acel accident si daca constatati ca asa este mergeti cu ea la un psihoterapeut pentru ca nu are rost sa o lasati sa se chinuie cu amintirea acelui accident.
In sedintele de psihoterapie va fi ajutata sa inteleaga ce s-a intamplat cu ea, ce temeri s-au nascut in acel moment si ulterior si cum le foloseste in prezent.