hipertiroida tiroida sau cancer tiroidian???

Dezechilibrele hormonale Hipoproteinemie Test tiroida

Postata de ale.lung cu 14 ani in urma.

am facut o ecografie la tiroida si mi s-a gasit un chist pe lobul drept de 3,5 mm.medica a spus ca nu e nimic special pana cand a vazut analizele endocrinologice in care imi apare triiodotironina totala de 2,06 si tiroxina totala de 14,3. a ramas socata si ma trimis sa repet analizele la alt laborator caci nu p***anicid cu ecografia.rezultatele sunt prea mari.poate sa insemne un chist canceros sau hipertiroidism?

Raspunsuri (5)

raluca

acum 14 ani

Interval optim: 51.3 - 140.6

Tiroxina totala este sub limita considerata normala.

Valori scazute apar in:
- hipotiroidism;
- hipoproteinemie (de ex in nefroza si ciroza);
- utilizarea anumitelor medicamente (fenitoin, T3, testosteron, ACTH, corticosteroizi);
- sindromul bolii eutiroidiene;
- scaderea TBG.

dragu alexsandra

acum 14 ani

in urma unor stari proaste, oboseala,stari de nervozitate, caderea parului, intepaturi oculare, am facut un ecograf al glandei tiroide;lob stang 19/18,6/35,6 mm, lob drept 21/20/37 mm, istm 7,6 mm, structura neomogena, nodul hiperecogen cu halou la periferie 9,6 mm, lob drept.
test anti TPO 1822, TSH 3,11.

janina.n

acum 14 ani

buna seara ,am si eu o intrebare la dumneavoastra de 3 luni m se unfla gatul si am o stare de sufocare,am impresia ca si cand mar strange cineva de cat s,gatul il simt uscat si simt niste intepaturi pe limba uneor am usturimi cand inghit ,am facut eco la tiroida si mi sa sp ca nu i nici o problema , nu stiu ce ar putea fi . va multumesc mult

mihaela

acum 13 ani

buna eu am facut analize si miau iesit proaste am fost la endocrinolog mia dat tratament pentru glada hiper nu lam suportat si nu la continuat credeti ca e rau?

angela

acum 13 ani

eu am hiper de vre 20 de ani,am intrerupt si eu tratamentul dar a fost frt rau.
tratamentul de tiroida nu se intrerupe nici o data.Nu mam operert pt. ca dupa aceea trebue sa ei tratament toata viata,glada tiroida e bine sa stea la locul ei ea conduce organizmul, fara ea nu as rezista.