hipertiroida autoimuna

Dezechilibrele hormonale

Postata de claudia102109644 cu 12 ani in urma.

buna ziua .in decembrie am fost diagbosticata cu hipertiroida autoimuna(tsh 0,25 ft4 3,76)dupa prima luna de tratament (40mg tyrozol/zi)aveam tsh 0,25 ft4 2,7.acum dupa alte doua luni de tratament 20mg tyrozol /zi rezultatele tsh 0,04, ft4 0,55.cred ca nu e in regula deloc.nu stiu ce sa fac am programare abia pe data de23 mai si nu stiu daca sa mai iau pastilele mi-e sa nu scada mai tare.ce parere aveti.a mai patit cineva asa?
astept un raspuns.va multumesc anticipat

Raspunsuri (1)

Andrei

acum 12 ani

Formularea diagnosticuluui e dubioasa, cam toate tiroiditele care merg cu hipertiroidie fiind, in esenta, Boala Basedow. Oricum, asta e mai putin important, tratamentul fiind acelasi.

Evolutia analizelor e absolut normala, ati ajuns in extrema cealalta, adica intr-o stare de hipotiroidie care va fi corectata cu o doza mica de hormoni tiroidieni si/sau scaderea dozei de Thyrozol. Ultimul TSH e cel putin dubios, normal ar fi fost sa creasca, macar putin; probabil un laborator prea entuziast. In concluzie luati tratamentul in continuare, nu se intampla nimic cateva zile.

Succes