hgh

Dezechilibrele hormonale Deficit de hormon de crestere Deficienta de igf 1

Postata de elutza 3425 cu 12 ani in urma.

Am 20 de ani,1.78 .hormonul de crestere este de 10,3 si igf-1 de 288.nu este prea ridicat hormonul de crestere pentru aceasta varsta?
mentionez ca sunt fata.multumesc

Raspunsuri (1)

Dr. Cristian Irina

acum 12 ani

hormonul de crestere (HGH) este indicat in identificarea afectiunilor hipotalamice, hipopituitarismului, acromegaliei si a productiei ectopice (din afara hipofizei) de hGH de catre anumite tumori. niveluri crescute pot fi intalnite postprandial, dupa activitati fizice, somn profund, stres, anxietate, deficit de hormoni sexuali, in special androgeni, hipo-, hipertiroidism, hiperfunctie suprarenaliana. Nivelul IGF-1 este incadrat in parametrii normali pentru varsta dvs.
Ar fi bine sa apelati la un medic endocrinolog pentru identificarea eventualelor cauze. Un test de stimulare sau supresie ofera rezultate concludente.