glanda tiroida

Dezechilibrele hormonale

Postata de silvia13121417 cu 15 ani in urma.

Care sunt urmarile inlaturarii glandei tiroide? din cauza nodulilor.

Raspunsuri (14)

acum 15 ani

Buna,

Daca ai fost supus unei interventii de tiroidectomie totala, trebuie sa urmezi un tratament de substitutie.

Ideea este ca in cazul nodulilor tiroidieni destul de rar (in cazuri grave) se ajunge la tiroidectomie totala (extirparea in totalitate a glandei).
Tratamentul obisnuit are in vedere "aspirarea" acestor noduli, sau inlaturarea unei parti din glanda tiroida.

De aici si nelamurirea mea: ce intelegi prin inlaturarea glandei tiroide?

silvia13121417

acum 15 ani

Eu m-am referit la extirparea in totalitate a glandei, care s-a stabilit in urma unei consultari cu un medic endocrinolog.

silvia13121417

acum 15 ani

Eu m-am referit la extirparea in totalitate a glandei, care s-a stabilit in urma unei consultari cu un medic endocrinolog.Care sunt urmarile?

silvia13121417

acum 15 ani

Eu m-am referit la extirparea in totalitate a glandei, care s-a stabilit in urma unei consultari cu un medic endocrinolog.Care sunt urmarile?

silvia13121417

acum 15 ani

Eu m-am referit la extirparea in totalitate a glandei, care s-a stabilit in urma unei consultari cu un medic endocrinolog.Care sunt urmarile?

ana-maria235

acum 15 ani

eu am fost operata de tiroida si am ramas cu o voce ragusita.nu stiu daca ami revin sau raman asa dar e tare greu tinand cont ca aveam o voce super.

laurentiu114

acum 14 ani

Sunt operata din 2001 am fost foarte ragusita dar a trecut dupa cateva luni si vocea este la fel ca inainte

MELANIA

acum 14 ani

M-i sa extirpat tiroida acum 5 saptamini,si am ramas cu vocea ragusita .Daca stie cineva un remediu pentru revenirea vocii va rog sa-mi raspundeti

ank

acum 13 ani

am glanda tiroida respir foarte greu medicul mia dat doar niste vitamine si tot rau ma simt ce sa iau? va rog sa ma ajutati

roxx

acum 13 ani

Eu m-am operat in urma cu 1 saptamana.Mi s-a facut o pperatie cu un robot numit DaVinci.Ei spun ca operatia a decurs bine insa eu nu ma simt grozav.Ati mai fost careva operate cu robotul?Cum sunteti?

Raluca

acum 12 ani

Buna! Urmeaza sa ma operez la Cluj cu robotul Da vinci.Poti sa-mi spui daca te simti mai bine acum? Nu stiu daca alegerea mea este una buna.Mersi!

caterina

acum 12 ani

am scos si eu glanda tiroida, ma simt bine insa urmez L Tiroxin in fiece zi, insa vreau sa stiu daca poto avea copii dupa interventia aceasta?

velicu maria

acum 11 ani

Am 45 de ani,m-am operat de noduli tiroidieni in urma cu 15 ani.Cand am mers la controlul de 1 an de la operatie eram deja insarcinata in 4 saptamani.Am o fetita de 14 ani perfect sanatoasa ,inteligenta,un copil fara nici o problema de sanatate.iau eutirox si acum si amluat si in timpul sarcinii.

ioana

acum 11 ani

ma bucur sa aud asta.
si eu sunt operata de 3 ani...s/a extirpat 1/2 din tiroida. iau eutyrox 50 yilnic.
am 24 de ani si imi doresc si eu copii.