Glanda tiroida si preconceptia

Dezechilibrele hormonale

Postata de comentarii utilizatori cu 16 ani in urma.

prin toate simptomele explicate de dv la hipotiroidism am trecut si eu , fara ca macar sa se stie ca ar fi o cauza endocrina. asa ca am ajuns probabil tirziu la endocrinolog, cind singura solutie era operatia. ambii lobi erau plini de noduli multi si mici, si operatia a fost f grea, adica meticuloasa. au fost atinse si corzile vocale, dar dupa aprox8 luni am vorbit, acum am o semipareza la o coarda vocala dar e mai bine. e bine cred ca orice consult sa se inceapa intii la endocrinolog, ca mie mi s-au intimplat multe si mi s-au dereglat multe organe. ma iertati ca v-am retinut dar o spun cu toata sinceritatea .

Raspunsuri (2)

Huzun

acum 15 ani

acum va simtiti mai bine? nu mai prezentati nici un simptom din cele dinaintea operatiei?

Simona8093479

acum 15 ani

va raspund mai tarziu, pt ca am fost plecata pt 2 luni la sotul meu in strainatate pt o vacanta binemeritata acum. da, dupa operatia de tiroida si este chiar totala adica ambii lobi au fost extirpati ma simt bine si e firesc sa nu mai am aceleasi simptome. imi iau in fiecare dimineata doza de substituient adica o pastiluta de eutirox pe care o fixeaza medicul in urma unei analize (TSH) si totul e normal. se schimba un pic modul de viata, si dureaza un pic pana organismul isi accepta aceasta schimbare, adica treb sa inlocuiesti un organ cu o pastila, dar totul e bine. la mine aceasta perioada a fost de aprox 2 ani si poate mai mult. acum sunt pensionata si am varsta de 50 ani e mai greu la mine dar ma simt mult mai bine. boala de inima a ramas, dar iau trat prescris si asta e. va recomand operatia fara nici un alt dubiu. si va doresc multa sanatate.