extirpare tiroida

Dezechilibrele hormonale

Postata de Dorisa cu 13 ani in urma.

Buna ziua ! In urma interventiei chirurgicale de extirpare totala a tiroidei din luna august 2010 ( era absolut necesara aceasta operatie fiind diagnosticata cu tiroida Hashimoto si multiplii noduli de peste 2 cm si 1 nodul "rece" , insa la biopsia ulterioara nu s-a depistat activitate maligna ) am caderi masive de calciu si cu toate ca urmez tratament cu calciu de 2000 zilnic plus D3 tot nu-mi revin , furnicaturile si amortelile sunt persistente , mai ales ca am reluat si activitatea la serviciu , in plus in dreptul esofagului in urma operatiei am facut o forma de respingere a firelor din interior (sunt polialergica si am si diabet ) si o vreme a trebuit sa tot fiu pansata si curatata de chirurg si in continuare chiar si la asa mare perioada de vreme tot sunt umflata in acea zona , intrebarea mea la care va rog sa imi raspundeti este : ce pot face sa imi revin cu calciul ? nu mai pot sa-mi desfasor activitatea normal, nu mai pot dormi ca amortesc, nu pot merge bine, am "carcei" , sunt sincer ingrijorata !

Raspunsuri (3)

Ionescu

acum 13 ani

Calciul pe care il luati este anorganic si este neasibilabil iar vitamina D3 deregleaza si mai tare calciul ionic. Cu astfel de tratamente nu se face nimeni bine si se risca si osteoporoza.
Mergeti la un medic homeopat pt. a putea regla aceasta problema cu calciul, exista remedii eficiente.
Ceea ce luati acum face exact contrariul la cele asteptate. Acest lucru este valabil pt. oricine se foloseste de aceste doua preparate.

serena

acum 13 ani

toti medicii sunt nestiutori caci toti dau calciu cu d3 tuturor femeilor operate de tiroida eu sunt una care am ramas cu un lob plin de mici noduli si iau ca cu d3 am ameteli grozave si tind sa cred de multe ori ca am facut accidente tranzitorii atatea furnicaturi si ciudatenii simt in cap pot fi si de la lipsa de calciu sau nu nu iau tratament hormonal nu mai stiu ce sa fac hormonii tiroidieni sunt in limite normale ce sa fac

corina

acum 10 ani

buna tuturor .sunt operata de tiroida totala de o luna si o saptamana si va spun ca nu mai pot nu stiu ce sa ma mai fac cu infurnicaturile si amortelile parca pe zi ce trece sunt mai puternice si mai deranjante precizez ca iau calciu cu d3 mg 6 nu stiu ce sa mai fac toata activitatea mea e data peste cap va rog ajutati ma va roggggggggggg