Exista anticonceptionale care sa nu scada concentratia antidepresivelor i.s.r.s. din sange?

Dezechilibrele hormonale

Postata de anadragom cu 13 ani in urma.

In primul rand as vrea sa stiu daca EXISTA anticonceptionale care sa nu aiba acest efect de scadere a concentratiei substantei de i.s.r.s. din sange; sau toate anticonceptionalele duc la acest rezultat? Nu m-as duce la un medic de planning care doar sa ma puna sa experimentez mai multe anticonceptionale, pentru a vedea "care mi se potriveste". Primul anticonceptional pe care l-am experimentat m-a facut sa ma simt groaznic, acum nu as indrazni sa incerc si un al doilea anticonceptional; desi am probleme hormonale care ar trebui tratate.

Raspunsuri (2)

Iuli

acum 13 ani

Anticonceptionalele dau depresie, mai ales persoanelor predispuse la asa ceva. Exista AC mai slabe (eu stiu ca Yaz este cam cel mai slab), insa si acelea pot avea acelasi efect. Eu am facut o depresie oribila de la Yasmin si nu as mai incerca cu Yaz decat daca ar fi imperios necesar. Daca ai probleme hormonale de tratat, tot ce poti face este sa vb cu endocrinologul tau sa iti prescrie cele mai slabe (Yaz cred, dupa cum spuneam) si incerci o luna, sa vezi. Eu am incercat de 2 ori cu Yasmin si am renuntat, dar poate ai noroc.

luna

acum 13 ani

iau AC de 12 ani (Diane-35) cu pauza de o luna din 6 in 6 luni. am facut si pauza de 7 luni o singura data (evident folosind alte metode contraceptive). Nu am auzit niciodata de depresie din cauza AC dar nici nu zic ca-i imposibil. In fond medicamentele pot avea diverse efecte. Daca Diane mi-ar fi dat depresie probabil as fi fost acum de mult 3 metri sub pamint, ac***a in vedere ca intre 22 si 34 ani cat am acum am trecut prin destule (despartiri, pierderi de persoane dragi, examene cazute, probleme financiare etc)!
Sfatul meu este sa mergi la un endocrinolog sa-ti prescrie ceva potrivit organismului tau. E clar ca nu te poti avanta sa iei dupa ureche!
Succes!