Euthyrox si osteoporoza.

Dezechilibrele hormonale

Postata de ariel1949 cu 13 ani in urma.

Buna ziua. AM 61 de ani si in urma cu patru luni am fost diagnosticata cu tiroda autoimuna (hpotiroida) si urmez de trei luni si ceva, tratament cu “Euthyrox 25?, o tableta si jumate in fiecare dimineata. De curand am fost depistata si cu osteoporoza si tasare vertebre T10-L1. Pentru osteoporoza am primit ieri, tratament cu “Nylex spray nazal”. Documentandu-ma pe net, am descoperit ca “Euthroxul” este contraindicat in osteoporoza. Va rog frumos sa ma lamuriti dvs., deoarece sunt disperata si nu stiu ce sa fac! Azi deja nu am mai luat “Euthyrox”, dar nici “Nylex spray nazal”. Nu pot sta nici in pat, nici pe scaun, nici sa merg, am niste dureri ingrozitoare! Eventual sa-mi spune-ti dvs. ce sa iau ca nu mai pot traii asa, cu aceste dureri ingrozitoare! Sunt cu psihicul la pamant si gandesc doar negativ si asta stiu ca agraveaza boala ! Va implor sa ma ajutati ! Azi este sambata si nici nu am unde sa apelez ! Mentionez ca acelas medic endocrinolog mi-a prescris ambele tratamente. Astept cu nerabdare raspuns de la dvs.! Va multumesc din suflet !

Cu stima,

Marieta Botos

Raspunsuri (3)

Constantin

acum 13 ani

Terapia alternativa va poate ajuta-0722344290

angela

acum 13 ani

ceai de sanzaene si o alimentatie cat de cat corecta

ely

acum 13 ani

Se fac ambele tratamente si se revine periodic la medic pt. dozare. Nu am auzit insa de spray nazal pt. osteoporoza - dar cate nu sunt azi.