Euthyrox in sarcina? pro sau contra?

Dezechilibrele hormonale

Postata de Tavya cu 12 ani in urma.

Intrebare pentru specialistii in endocrinologie si medici:
Administrarea unui tratament cu euthyrox de 25, respectiv 50 mg/zi ESTE recomandat sau NU in perioada pre natala si in timpul unei sarcini, la o persoana de 29 ani diagnosticata cu hipotiroidism?
Am intalnit pareri si pro si contra de la medici endocrini si ginecologici, si este foarte dificil sa iei o decizie cand specialistii spun lucruri contradictorii si este implicata o viata.
Voi, restul ce ziceti?
Multumesc

Raspunsuri (4)

Dr. Cristian Irina

acum 12 ani

in cursul sarcinii glanda tiroida sufera importante modificari: secreta activ cei doi hormoni : tiroxina (T4) in intervalul 6-9 saptamani, T3 (triiodotironina) dupa saptamana a 18-a, creste concentratia in sange a proteinei ce transporta tiroxina. hipotiroidismul implica scaderea celor doi hormoni anteiror mentionati. Ar fi necesara ajustarea tratamentului (cu doze mai mici) in functie de nivelurile ftT4, fT3 si TSH.

Alina

acum 11 ani

Buna ziua! va rog frumos ma puteti ajuta cu un sfat. Iau tratament cu eutirox de 50 de 4 ani, un medic endocrinolog mi-a spus ca in sarcina sa-l schimb cu 75 iar un alt medic, tot de specialitate mi-a spus sa raman cu 50. Am o sarcina de 5 saptamani si nu stiu daca trebuie sa schimb tratamentul sau raman cu acelasi. Va rog frumos sa ajutati cu un sfat.

Va multumesc!

Utilizator21609332616

acum 3 ani

dupa 8 ani , sa ne spuneti va rog ati luat tratamet cu eutirox sau nu in prcursul sarcini si daca copilul este sanatos ... ? astept un raspuns . multumesc

Cotelin Mirelle

acum 10 ani

Am nascut acum 3 luni vreau sa stiu daca pot sa mai iau eutirox de 25 mg ,mentionez k am urmat cu eutirox de 25 mg va multumesc