Este nevoie de hormon?

Dezechilibrele hormonale

Postata de membru223236 cu 11 ani in urma.

Buna ziua,am un baietel de 3 ani si 3 luni, care a fost nascut prematur la 30 sapt cu 1060g si 35 cm. Acum are 10.5 kg si 86.5 cm. I-am facut analizele de sange si a iesit creatinina si trombocitele marite, plus hormonul de crestere-val 8 (valoarea minima este 8.5) I-am facut raze la mana cand avea 20 de luni si a iesit varsta de 18 luni. Intrebarea mea este sa incepem sa facem tratamentul cu hormon de crestere? Ar trebui sa facem si alte investigatii? Acum urmeaza sa facem si un RMN.Este problema ca valoarea creatininei este mai mare? Ar trebui sa ma ingrijorez ca e asa micut, este subnutrit?(tinand cont ca restul analizelor sunt bune)II dau vitamine si este un copil foarte energic, dar nu creste. Ni s-a zis ca ar trebui sa fie alimentat suplimentar (prin G-tube), este necesar in cazul acesta?Va multumesc foarte mult pentru raspuns.

Raspunsuri (8)

Buna

acum 11 ani

Mergi la un medic homeopat adevarat inainte sa incerci hormoni , vitamine si alte p***ai care oricum nu au cum sa ajute caci forteaza corpul intr-o anumita directie si asta poate duce la multe efecte nedorite.
Numai cu homeopatia se poate regla asa ceva in mod natural si fara efecte secundare.
Medici homeopati buni nu sunt multi. Iti recomand pe Dr. Ileana Rindasu in Bucuresti sau Fundatia Similimum. tot in Bucuresti, in Iasi pe Dr. Adrian Receanu.

membru223236

acum 11 ani

Am fost la medic homeopat si acum este pe un tratament pt cresterea poftei de mancare si a imunitatii, dar sincer inca nu vad nimic schimbat. Si am inceput deja de aproape 2 luni. Multumesc mult de raspuns.

mary byanca

acum 10 ani

buna ce ai rezolvat cu copilasul tau ?.am si eu o fetita de 4 ani care are 13 kg si 96 cm si nu stiu ce sa fac

membru223236

acum 10 ani

Buna Mary Byanca, am facut radiografia la mana si a iesit o diferenta intre varsta osoasa si cea biologica de 6.6 luni. In octombrie vom merge sa mai facem inca o data sa vedem daca s-a schimbat ceva, pt ca dupa ce creste se vede mai bine daca este diferenta sau nu. Momentan i-am facut un tratament cu laptisor de matca si vedem o crestere a apetitului(a crescut si in inaltime si in greutate in urma tratamentului) Iti recomand sa-i dai si tu fetitei tale ca e benefic. Daca vrei sa mai vorbim adresa mea de email este: [email protected]. Aici intru destul de rar.
O zi buna.

Iulia

acum 8 ani

Buna,,,pot afla ce e aia lăptisor de matca si de unde pot sa fac rost mersi
P

Iulia

acum 8 ani

Buna,,,pot afla ce e aia lăptisor de matca si de unde pot sa fac rost mersi
P

Iulia

acum 8 ani

Buna,,,pot afla ce e aia lăptisor de matca si de unde pot sa fac rost mersi
P

Iulia

acum 8 ani

Buna,,,pot afla ce e aia lăptisor de matca si de unde pot sa fac rost mersi
P