este necesar sa iau iodid?

Dezechilibrele hormonale

Postata de MARIA POPA SIBIU cu 12 ani in urma.

Buna ziua as dori sfatul unui medic specialist .Mi-am fcut niste dozari hormonale adica TSH-1,81 VAL NORMALE 0,4-4,FT3 -2,7val noemale 1,5-4,1 si FT4 1,2 VAL NORMALE 0,8-1,9.am fost la medic cu rezultatul si mi-a dat tratament cu iodid dar fara nici o explicatie.as vrea sa stiu de ce am primit tratament cu iod daca analizele imi par a fi in limite normale.ce este o hipo sau hipertiroidie ca nu mai inteleg nimic.va multumesc anticipat

Raspunsuri (1)

Dr. Cristian Irina

acum 12 ani

in lipsa unui diagnostic stabilit de medicul endocrinolog (examen fizic, paraclinic, imagistic-ecografie tiroidian, evolutia afectiunii tiroidiene existente) nu se poate stabili indicatia administrarii de Iodid. conform prospectului Iodid se indica in "profilaxia gusei endemice, profilaxia recidivelor dupa incheierea tratamentului gusei cu preparate hormonale tiroidiene."