Este Ginecomastie?

Dezechilibrele hormonale

Postata de Danny_X cu 9 ani in urma.

Salut am 18 ani si de vre-o 3 ani am sanii mult mai mari decat este normal la un baiat,sfarcurile sunt si ele mai mari,iar sanii intr-un fel tzuguiatzi mai ales cand e cald,la frig revine aproape de normal.Ma puteti ajuta cu ceva in afara de operatie?Este chiar ginecomastie?

Raspunsuri (3)

FreeStyle11

acum 9 ani

Ce inaltime si greutate ai?

Danny_X

acum 9 ani

1.85 inaltime 90kg , stiu ca sunt gras dar totusi este neobisnuit deoarece tatele nu stau lasate,cunosc pe altii mai grasi si nu arata asa...stau drepte ca la femei (si are o forma ca de sageata)

FreeStyle11

acum 9 ani

Aia e grasime clar, totusi nu esti foarte gras, ar trebui sa ajungi pe la 75-80 kg.Am vazut oameni mai grasi sau mai plinuti ca tine, cu sani, dar asta depinde de fiecare, unii sunt grasi si au, unii sunt grasi si nu au.Nu cred ca ai ginecomastie, oricum ar fi bine sa faci niste analize hormonale, deci mergi la endocrinolog.E posibil sa ai nivelul testosteronului mai mic sau al estrogenilor mai mare, dar nu exagerat pt ca altfel s-ar vedea si alte simptome.Deci mergi la endocrinolog pt a putea vedea exact daca ai sau nu ginecomastie.