Este dureroasa puncția la noduli?

Dezechilibrele hormonale

Postata de Utilizator11726085434 cu 2 saptamani in urma.

Am noduli la glanda tiroida daca este dureroasa puncția?

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 2 saptamani

Buna ziua,

Punctia la noduli nu este de obicei dureroasa. Aceasta procedura poate fi un pic inconfortabila, dar in general nu cauzeaza durere semnificativa deoarece se foloseste anestezie locala.

Cu toate acestea, nivelul de disconfort sau durere poate varia in functie de sensibilitatea individuala la durere.

Retineti ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului.

Este important sa consultati un medic in legatura cu situatia specifica si sa urmati recomandarile acestuia: www.clickmed.ro/medic/endocrinologie

Articole de interes:
sfatulmedicului.ro/Afectiunile-tiroidei/nodulii-tiroidieni_880
sfatulmedicului.ro/dictionar-medical/punctie-biopsie_4715