endocrinologie

Dezechilibrele hormonale

Postata de oolleegg cu 13 ani in urma.

Buna ziua!
Va rog frumos sa-mi dati un raspuns la intrebarile mele.
Mamei mele i sa extirpat glanda tiroida in iunie 2010 fiindca avea noduli. Atunci acuza dureri in partea dreapta a gatului.Dupa operatie durerea din partea dreapta a gitului nu a disparut. Medicul Endocrinolog ia zis sa faca o consultatie la medicul ORL. Medicul ORL in urma consultatiei a depistat inflamarea ganglionilor limfatici in regiunea gatului si a zis ca trebuie extirpate ganglionii limfatici din regiune arespectiva (gatului). Spuneti-mi va rog daca nu este prea devreme pentru o alta interventie chirurgicala in zona gatului si daca la virsta de 50 de ani nu este o problema de extirpat acestea. Multumesc anticipat.

Raspunsuri (2)

Ionescu

acum 13 ani

Problema nu este neaparat legata de timp, ci de logica acestor operatii.
Prin operatie nu se indeparteaza cauza unei boli ci numai simptomul aparut (nodulii, etc).
Ca urmare cauza bolii ramane mai departe prezenta si afectiunea va gasi un nou camp unde va actiona.
Scoatem tiroida caci avem noduli si apar noduli limfatici. Scoatem noduliii limfatici si apare cancer.
Omoram cancerul cu citostatice dar si pacientul. La cauza adevarata si la urmarile operatiilor care ce se fac nu se gandeste nimeni (dinainte), insa corpul actioneaza si reactioneaza mai departe asa cum stie el aratand pacientului si medicului ca a facut ceva gresit.

Intrebarea este : ce va trebui extirpat sau ce va apare dupa ce se elimina chirugical acesti ganglioni limfatici care au si ei un rol in organism, la fel ca si tiroida ?

LIVIA

acum 12 ani

AM PAR PE GIT SI SINI NU MULT DAR M CE POATE FI?