durerea de sani si dozarea hormonala

Dezechilibrele hormonale

Postata de mihai363115105 cu 10 ani in urma.

Buna ziua!
Inainte cu 7-10 zile de menstra incep sa ma doara sanii groaznic, abia ii mai pot atinge. Medicul de familie mi-a spus ca e posibil sa am o dereglare hormonala. In ce perioada este recomandat sa fie facuta dozarea hormonala (inainte sau dupa menstra)? Multumesc!

Raspunsuri (1)

SonyMarika

acum 10 ani

Poti sa faci in oricare perioada din cate am citit si eu si se interpreteaza rezultatele in functie de faza in care erai . Adica in faza foliculara valorile sunt mai mici , la ovulatie mai mari si tot asa. Dureri groaznice de sani aveam si eu , se umflau si dureau cumplit ma dadeam cu diclofenac gel , stateam toata ziua si toata noaptea cu comprese cu apa rece , luam nurofen . M-am apucat sa iau orgametril de 2 luni si mi-au trecut durerile de sani imediat dar mi-am dereglat ciclu . Am programare la gineco peste cateva zile sa vad exact ce se intampla .