duphaston si nodulii troidieni(gusa)

Dezechilibrele hormonale

Postata de any_268 cu 12 ani in urma.

buna zua!Am fost diagnosticata cu gusa polinodulara,LD marit(25 cm cubi) ocupat in proportie de 3/4 de un nodul hipoecogen binedelimitat cu numeroase zone transonice(nodul mixt predominant solid).Nodulul are dimens de 3,5/2,5/2,4 cm si prezinta semnal Doppler intens.La elastografie nodulul se incadreaza in tipul III (nodul probabil benign).Istm-dimens. normale.LS- dimens normale(3,8 cm cubi) ecostr.omogeni.La limita cu istmul apare un nodul transonic bine delimitat de 1 cm,fara semnal Doppler.TSH-1,18(LIM.N.0,4-4),FREE T4-1,29(0,89-1,76)si mi s-a spus ca tiroida functioneaza normal.Calcitonina este 3,17.Sunt programata pentru operatie in octombrie.am si dereglari hormonale(am fost la dr ginecolog),nu mi-a venit menstruatia de 2 luni.Mi-a prescris duphaston,magne b6 si prementrid.Imi afecteaza acestea nodulul?(duphastonul,in special).Multumesc!

Raspunsuri (3)

Iuli

acum 12 ani

Medicul GINECOLOG NU se ocupa de dereglarile hormonale si de amenoree! Penntru aceasta vorbiti cu medicul ENDOCRINOLOG si ma mir ca dvs, care aveti probleme cu tiroida, nu stiti acest lucru. Ginecologul nu are treaba cu dereglarile hormonale. Ce analize hormonale v-a facut ginecologul pt a vedea ce aveti si pentru a va da Duphaston? Banuiesc ca niciuna.

any_268

acum 12 ani

mi-a facut ecografie mamara,ma doare un san,am mastita,aparuta pe fondul dereglarilor.imi intarzie menstruatia cate 2-5 luni.

Iuli

acum 12 ani

Si tot endocrinologului va adresati pentru aceste dereglari, dupa cum spuneam.