Dozare Euthyrox

Dezechilibrele hormonale

Postata de andreas-n cu 12 ani in urma.

Buna ziua,

Credeti ca administrarea unei doze\ zi mai mare decat ar fi necesar (valoarea TSH sub tratamentul cu aceasta doza fiind de 1,67) ar fi putut duce la micsorarea volumului tiroidian de la 10,5 ml la 5,1 ml in 6 luni ?Atunci cand tiroida isi micsoreaza volumul inseamna neaparat ca s-a atrofiat sau poate sa revina la volumul initial?(Este cazul unui baiat de 14 ani care nu a avut tiroida marita-``gusa``,ci i s-a administrat Euthyrox pt. ca fara acesta ii crestea val. tsh).

Raspunsuri (2)

Medic Epuran

acum 12 ani

Un răspuns competent la întrebarea d-vs îl puteţi obţine de la un medic endocrinolog

andreas-n

acum 12 ani

Va multumesc pentru raspuns.Este in tratament la medicul endocrinolog.Eu caut o rezolvare.Credeti ca daca ar fi vina d-lui (doza prea mare) ar recunoaste lucrul acesta?Nu vreau sa invinuiesc pe nimeni,doar ma gandeam daca ar fi o solutie scaderea dozei(eventual sa fie consultat de un alt endocrinolog)?Medicul curant a afirmat ca de fapt ar fi trebuit marita doza de Euthyrox.Dati-mi va rog un sfat,s-ar putea face putea face ceva?