DOSTINEX

Dezechilibrele hormonale

Postata de iuliana232 cu 11 ani in urma.

Cit timp trebuie urmat tratam cu Dostinex in cazul unui prolactinom?
Care este doza minima de mentinere in situatia in care prolactina are constant valori normale sub tratament?

Raspunsuri (5)

Medic SfatulMedicului

acum 11 ani

Doza de intretinere este de 0,25 mg de 2 ori pe saptamana. Unele studii au aratat eficacitate si la o doza de 0,25 mg/saptamana.Scopul tratamentului este de a aduce la valori normale secretia de prolactina, de a reduce volumul tumorii si de a restabili secretia normala a hipofizei.
Nu este recomandat sa stopati administrarea medicamentului decat la indicatia medicului endocrinolog. De asemenea, orice reducere a dozei se face la indicatia medicului si va fi urmata de evaluari periodice.

Andrei

acum 11 ani

In general 2-3 ani..recaderile sunt frecvente la oprirea tratamentului.

iuliana

acum 11 ani

Inteleg ca este un tratament de urmat continuu. Dar care sunt efectele secundare care pot sa para in timp de la acest tratament?

elisabeta

acum 11 ani

si eu am acest tratament pt prolactinom. eu as vrea sa aflu daca acest tratament se recomanda toata viata sau pina la aparitia menopauzei.

radu maria

acum 9 ani

am 45 ani am facut analiza la prolactina dupa 2 luni de cand nu mai iau Doxtinex si am vazut ca este ft marita mentionez ca sunt la menopauza .E vrun motiv de ingrijorare?