dieta

Dezechilibrele hormonale

Postata de Elena672103353 cu 15 ani in urma.

as dori sa aflu cum se face o dieta daca am fost diagnosticata cu glanda tiroida si am si tensiune oscilanta

Raspunsuri (3)

carmen658

acum 15 ani

Buna,
Iodul este un oligoelement esential pentru functionarea glandei tiroide
Alimentele bogate in iod sunt pestele (macrou, hering, somon, pastrav, somn), fructele de mare, algele marine, lactatele, fructele si legumele care provin din regiunile de coasta. Iodul se gaseste in soia, produsele din soia, in fasole si pastai. Alimentele preparate din comert nu sunt o sursa indicata de iod, intrucat nu contin sare iodata.

Iodul este adaugat la majoritatea tipurilor de sare de masa, astfel incat fiecare persoana isi poate acoperi necesarul zilnic cu o singura lingurita de sare iodata.
Doza recomandata de iod este de 150 micrograme/ zi pentru adulti. Sanatate

Dorina6899908

acum 15 ani

Scuza-ma,te rog...dar glanda tiroida are fiecare...cu ce ai fost diagnosticata ? cu hipotiroidie sau hipertiroidie ?

badea

acum 11 ani

buna ziua ,ma numesc florina si am 32 de ani ,170 si 78 kg .
Amdescoperit ca am tiroidita ,as dori sa tin un regim de slabit ca sa nu mai afecteze glanda ,deoarece tot ce mananc se vede .