dereglare de la anticonceptionale?

Dezechilibrele hormonale

Postata de cheers cu 12 ani in urma.

Buna seara!
Am luat anticonceptionale timp de 3 ani si jumatate,deoarece imi incepusem viata sexuala si aveam menstruatia abundenta(7-8 zile).Acum 2 luni am renuntat la ele.Apoi mi-a venit menstruatia la 27 de zile,cum imi venea inainte de a lua anticonceptionale si a durat 8 zile.Urmatoarea menstruatie ar fi trebuit sa imi vina pe 25 octombrie(calculata tot la 27 de zile),insa mi-a venit pe 22 si este foarte redusa cantitativ,ca un spotting,maro inchis,uneori rozaliu(deja am 5 zile de menstra redusa,folosesc 2 tampoane in 24 de ore,in loc de 5-6 cat foloseam inainte).As dori sa stiu daca acest fapt se datoreaza unei dereglari din cauza pilulelor,organismul meu isi revine la normal sau poate fi sarcina??Am mai citit ca e posibila sangerarea si in cazul unei sarcini.Mentionez ca am si o sensibilitate mare la sani,nu suport nici sa fie atinsi.Insa eu exclud posibilitatea unei sarcini deoarece am folosit corect prezervativul,verificandu-l si dupa contact,insa in mintea mea sunt nenumarate intrebari si dubii.Tin sa precizez ca la medic nu pot ajunge decat in decembrie.Multumesc anticipat!

Raspunsuri (1)

Dr. Cristian Irina

acum 12 ani

Aceste modificari ale duratei ciclului menstrual apar frecvent dupa incetarea contraceptivelor, pana cand ovulatia se va regla( exista la nivel ovarian , foliculi in diverse stadii de dezvoltare ce se vor matura, unul pe luna, pentru a elibera ovocitul.) Un test de sarcina din urina te poate orienta daca este vorba de o sarcina.