Depresii in hipotiroidism

Dezechilibrele hormonale

Postata de DANIELA70119625 cu 15 ani in urma.

Buna ziua.Am 23 de ani si acum 4 ani am fost diagnosticata cu hipotiroidism.Am citit pe internet ca depresiile constitue un simtom al hipotiroidismului.Este normal sa am depresii din cauza tiroidei?Cat de grave sunt depresiile din hipotiroidism?(Am depresii f des(mai toate fara motiv) si am tendinte de suicid).

Raspunsuri (3)

vlad26

acum 15 ani

Draga mea, sper ca urmezi tratament pentru hipotiroidism. In al doilea rand, cred ca indicat ar fi sa mergi la un psihoterapeut, indiferent daca depresiile sunt sau nu determinate de hipotiroidism. Situatia este grava si n-ar trebui sa o ignori. Cere ajutor specializat si cu siguranta vei depasi momentele grele!

simona166117244

acum 15 ani

Buna,
Ce pot sa-ti spun este ca prietena mea e diagnosticata cu hipotiroidism, a trecut si prin niste momente mai delicate( a fost parasita de iubit cu 5 luni inainte de nunta), dar nu a avut probleme cu depresia. Asa ca...nu stiu daca dpresiile se datoreaza hipotiroidismului.
Asa cum ti-a zis si Laura, foarte bine ar fi sa mergi la un psihoterapeut. Nu-i de glumit cu aceste depresii.
Sanatate maxima!

mariana209122335

acum 15 ani

Buna!sunt la facultatea de psiho si de 2 ani fac o cercetare despre tiroida...ai vrea sa-mi raspunzi la un chestionar? si eventual daca vrei sa vb mai multe ...poate pot sa iti dau niste sfaturi...