Depresie sau tiroidita

Dezechilibrele hormonale

Postata de mihaela271124716 cu 12 ani in urma.

Am 43 ani , boala a debutat acum 2 ani cu lipsa somnului, a poftei de mancare ,palpitatii stari de agitatie diagnosticul fiind -Tulburare depresiva anxioasa stabilit de medicul psihiatru.Ca si tratament mi s-a prescris: amprazolam (3/zix0,5mg),betaserc ( 2/zi x8 mg) imovane ( 1/zi seara), venlafaxina (1 /zi ), gerodorm (1/zi seara). Recent am consultat si un medic endocrinolog care mi-a pus un alt diagnostic -Tiroidita Hashimoto in urma unor analize ale tiroidei (HSH -limite normale, ANTI TPO- 82.1, T3-normal,T4- 14.1, CA ionic foarte mic ca si valoare. Intrebarea mea este ,daca exista vreo legatura intre cele doua diagnostice si tratamentul este cel adecvat . Pentru tiroidita nu mi s-a prescris nici un tratament (e grav ?). Multumesc .

Raspunsuri (2)

elena

acum 12 ani

consulta un endocrinolog, tiroida afecteaza intregul organism.cei mai buni specialisti sunt la PARHON.

elena

acum 12 ani

daca o sa rezolvi cu tiroida, o sa se rezolve si restul . cam aceleasi probleme le-am avut si eu. sanatate multa .cred ca medicamentele pe care le iei fac mai mult rau decit bine.nu ai spus cum te simti dupa administrarea lor.