de ce?

Dezechilibrele hormonale

Postata de pemu cu 12 ani in urma.

de ce nu se poate dona singe daca suferi de tiroida?

Raspunsuri (1)

Dr. Cristian Irina

acum 12 ani

Conditiile de donare includ :varsta cuprinsa intre 18 si 62 ani, greutate minima – 58 kg , sa nu fi avut sau sa nu aveti urmatoarele afectiuni: hepatita (de orice tip), TBC, sifilis, malarie, epilepsie, ulcer, diabet zaharat, boli de inima, boli de piele, de tiroida, miopie – 4 dioptrii, anemie, gripa, sa nu fi suferit in ultimele luni interventii chirurgicale sau stomatologice, femeile sa nu fie: insarcinate, in perioada de lauzie, in perioada menstruala, sa nu fi consumat grasimi sau bauturi alcoolice cu cel putin 24 de ore inaintea donarii.
conditiile de donare se regasesc in Monitorul Oficial 540 din 8 august 2007 (M. Of. 540/2007)