Cum scap de ochi inrositi si iesiti din orbite?

Dezechilibrele hormonale

Postata de aureliad cu 12 ani in urma.

Buna ziua. Sunt Dana, am 54 de ani si sufar de hipertiroidie de 1an de zile.
Analizele mele cele mai recente arata asa: FT4(tiroxina libera) -19.19;TSH-4.09;
Anti receptorTSH(TRAB) este 4.42Ul\L LIMITA DE DECIZIECLINICA 1.75Ul\L
MEDICAMENTELE CARE LE FOLOSESC SUNT TYROZOL, EUTYROX SI INJECTII CU DEXAMETAZONA. CEA MAI MARE PROBLEMA O AM LA OCHI. SUNT INROSITI SI IESITI DIN ORBITE SI MI-A SLABIT SI VEDEREA. EXOFTALMIA SE POATE TRATA?

Raspunsuri (2)

Dr. Georgescu Cristian

acum 12 ani

buna seara,

in cazul dumneavoastra, tratamentul exoftalmiei este chiar tratamentul bolii, iar pentru slabirea vederii trebuie sa consultati un medic oftalmolog.

va urez o seara buna

Andrei

acum 12 ani

Aveti Boala Basedow, o afectiune autoimuna ce asociaza afectare tiroidiana pe care o tratati deja cu (cam la jumatate din pacienti) afectare oculara, o orbitopatie infiltrativa, care are din pacate o evolutie independenta de a componentei tiroidiene. Tratamentul in formele moderat-severe se face prin intermediul unor pulsuri (perfuzii) cu un preparat cortizonic (metilprednisolon-Solumedrol) cat mai devreme cu putinta, pentru ca apoi tesutul inflamat ce impinge ochiul in afara se fibrozeaza si solutii medicamentoase nu mai exista. In cazuri severe poate aparea afectarea corneei sau a nervului optic cu pierderea vederii.
Nu prea inteleg rolul injectiilor cu dexametazona.