CUM SA TRAIESTI FARA GLANDA TIROIDA?

Dezechilibrele hormonale Hipotiroidism dupa indepartarea tiroidei

Postata de elena1200 cu 12 ani in urma.

In urma cu 2 luni am facut terapia cu iod radioactiv ,in urma careia mi-a fost distrusa glanda tiroida.nu mai am deloc glanda,asa mi-a zis medicul. Acum iau eutirox ,1 pastila pe zi.As dori sa stiu care sunt efectele pentru organismul meu ,cum o sa evolueze starea mea de sanatate fara glanda tiroida?Am 38 de ani.Mi s-a spus ca trebuie sa iau toata viata eutirox.Voi fi mai expusa,anumitor boli?Trebuie sa tin o anumita dieta? Ma numesc Elena,iar terapia cu iod am facut-o in Italia,unde m-au diagnosticat cu MORBO DI BASEDAW,HIPERTIROIDISM,

Raspunsuri (6)

Ionescu

acum 12 ani

Acest comentariu a fost moderat de administratorul forumului

Mihaela22120678

acum 12 ani

Glanda tiroida secreta hormonul numit tiroxina, care are anumite roluri in organism. Dupa extirparea chirurgicala sau prin alte mijloace a glandei se ia tratament de substitutie, cum ar fi cel pe care il luati deja, care aduce din exterior acest hormon. In prezenta acestui tratament viata dvs va decurge normal. Sanatate!

Dr. Cristian Irina

acum 12 ani

hipotiroidismul indus dupa indepartarea chirurgicala a tiroidei trebuie combatut prin administrarea hormonilor tiroidieni (levothiroxina), un tratament urmat toata viata. daca nu este urmat exista riscul dezvoltarii unor tulburari de ritm , sindroame depresive, incetinirea functiilor intelectuale, anemie, atrofie musculara, dureri articulare.

elena1200

acum 12 ani

multumesc

Marian

acum 11 ani

Dati-mi numarul de telefon ca sa va raspund.Al meu este 0720001485 Sau [email protected]

membru233664

acum 11 ani

din cite am citit pina azi, lipsa tiroidei ascunde mult mai mult decit am putut vedea in rindurile de mai sus.
In tarile occidentale vad ca sunt diferite organizatii, care, incearca sa ofere suport celor in cauza.
Complexitatea tiroidei este subestimata, in general. Thiroxina de pe piata, folosita ca substituient hormonal, este doar o parte din ceeace ne lipseste. Unii folosesc in loc de substante de sinteza, produse naturale (tiroida de porc si chiar de vita). Unii completeaza thiroxina cu cytomel(T3) si se simt mult mai bine (?).
Eu am fost operat anul trecut si nici acum nu ma simt prea grozav. Sau nu am gasit medicul potrivit sau tratamentul meu este insuficient ! Sau chiar amindoua ...!