Cum pot slabi dacă am hipotiroidie și 53 de ani??

Dezechilibrele hormonale

Postata de Mihaela Danilov cu 8 luni in urma.

Am hipotiroidie și după ce am intrat la menopauză m- am îngrășat 12kg.Iau eutyrox de 100mg de aproximativ 20 de ani deși am apelat la mai mulți medici endocrinologi, toți au căzut dezacord că doza este ok.
Cum pot slăbi in acest caz deoarece deși am făcut mișcare si eforturi supraomenești nu slăbesc mai mult de 2-3 kg.Exista vre- un tratament la pilule mă refer?

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 8 luni

Buna ziua,

In cazul in care aveti hipotiroidism si doriti sa slabiti, este important sa consultati in continuare un medic endocrinolog pentru a va monitoriza functia tiroidiana si a ajusta doza de Eutyrox daca este necesar. In plus, puteti lua in considerare urmatoarele sfaturi:

1. Controlati regimul alimentar: Incercati sa consumati o dieta echilibrata, bogata in fructe, legume, proteine slabe si grasimi sanatoase. Evitati alimentele procesate, bogate in zahar si grasimi trans. Luati in considerare mesele mici si regulate pe parcursul zilei pentru a mentine nivelul de energie constant.

2. Cresteti aportul de fibre: Consumul alimentelor bogate in fibre poate ajuta sa va simtiti mai plini mai mult timp, reducand astfel pofta de mancare si consumul excesiv de calorii. Includeti in dieta fructe, legume, cereale integrale si leguminoase.

3. Exercitiul fizic regulat: Adaugati o rutina de exercitii fizice moderate sau intense in viata dvs. Exercitiile cardiovasculare, precum mersul pe jos, alergarea sau inotul, pot imbunatati metabolismul si ajuta la arderea caloriilor. Includeti si antrenamente cu greutati pentru construirea masei musculare, care poate spori arderea caloriilor in timpul odihnei.

4. Monitorizati consumul de calorii: Este important sa fiti constient de aportul de calorii pentru a va asigura ca este in linie cu obiectivele dumneavoastra de pierdere in greutate. Consultati un nutritionist pentru a va ajuta sa stabiliti un plan alimentar adecvat.

5. Gestionati stresul: Stresul poate influenta ingrasarea.

Va recomandam sa va programati la medic: https://www.clickmed.ro/medic/nutritie

Articol de interes:https://sfatulmedicului.ro/Alimentatia-sanatoasa/dieta-pentru-menopauza-ce-sa-mananci-pentru-a-ajuta-la-gestionarea-simpt_19757