CHISTURI SI NODULI PE GLANDA TIROIDA

Dezechilibrele hormonale

Postata de LilianaE cu 10 ani in urma.

in anul 2010 am fost diagnosticata cu hipotiroidism si am urmat tratament cu eutyrox de 50 mg
in iunie 2013 mi s-a descoperit la ecografie un nodul in zona centrala a tiroidei, de 7 mm, pentru care s-a hotarat sa fie tinut sub observatie si sa iau 2 luni si jumatate eutyrox de 25 si apoi sa revin la eutyrox de 50. in aceeasi zi cu ecografia TSH era de 1,15
in luna octombrie 2013, dupa ce revenisem de 2 saptamani la eutyrox de 50, TSH era de 2,2
in luna noiembrie 2013, TSH era de 1,45 si la ecografie s-a descoperit ca nodulul pare sa se fi transformat in chist, fiind localizat in zona istmului, si ca au mai aparut 2 noduli la lobul drept, unul in partea superioara de 4 mm si unul in lateral de 7mm
medicul endocrinolog ar dori sa-mi faca o punctie
eu as dori sa evit punctia pentru a nu-l deranja, si intrebarea mea este ce investigatii neinvazive mai pot face pentru a vedea natura chistului, si ce tratament naturist pot urma pentru resorbirea chistului si celor 2 noduli? (propolis, argila, aloe?)
mentionez ca in perioada august-noiembrie 2013 am avut o perioada foarte stresanta la locul de munca si banuiesc ca aceasta a fost si cauza acestor modificari
Multumesc
LilianaE

Raspunsuri (5)

Medic SfatulMedicului

acum 10 ani

Diagnosticul de certitudine este oferit doar de examenul histopatologic ( punctie- biopsie).

LilianaE

acum 10 ani

buna ziua si multumesc
as mai avea o intrebare
intre analizele din 01.10 cand am avut TSH 2,2 si analizele din 13.11 cand am avut TSH 1,45 si la ecografie au aparut acei noduli noi, si primul nodul transformat in chist, urmasem o luna de tratament de la nefrologie de la Fundeni
- Cystone 1-0-1
- Total Cleanse Kidneys 1-0-1
- Axanum 1-0-0
- Detralex 0-1-1
- Crestor 0-1-1
si am luat in continuare Euthyrox de 50 mg dimineata

exista posibilitatea ca unul din aceste medicamente sa-mi fi afectat glanda tiroida si sa fi cauzat inmultirea si transformarea acelui nodul?

Este cazul sa intrerup tratamentul cu crestor?
multumesc
eu am citit prospectele si nu am gasit contraindicatii pt.hipotiroidism, insa am doua colege care au urmat un timp indelungat tratament cu Crestor si le-au aparut noduli la tiroida care au trebuit operati de urgenta crescand f.mari, si li s-a spus ca din cauza tratamentului cu Crestor

LilianaE

acum 10 ani

imi cer scuze, crestor am luat 0-0-1 (unul pe zi seara) - am tastat eronat in mesajul anterior

Cristina T

acum 9 ani

draga Liliana,
te sfatuiesc sa nu faci punctie deocamdata. eu am descoperit din pura intamplare un nodul de 0.98 cm ( analizele tsh, t3, t4 , calcitonina, etc erau perfecte)in urma cu 3 ani, am facut punctie si la presiunea unui medic am inceput tratament cu euthyrox.mentionez faptul ca nu ma jena absolut deloc acel nodul. am luat euthyrox timp de 1 an si jumatate , ma simteam din ce in ce mai rau, dureri de tiroida, nodulul se marea de la luna la luna, am stopat tratamentul. dupa 3 ani de la punctie nodulul a ajuns de la 0.98 cm la 1.4cm. eu nu mai am incredere in medici, m-au distrus. refuz biopsii sau alti hormoni. incerc sa rezolv pe cale naturista.

Veronica Suruceanu

acum 8 ani

la fel si eu am descoperit un nodul maricel,in octombrie anul trecut,am facut punctie si la indicatia medicului am uat timp de un an de zie euthyrox 50 mg,cu conditia ca sa stopam cresterea acelui nodul.Acum peste un an,am repetat analizele si acel nodul s-a transformat in chist,deci euthyroxul nu a dat rezultate.Ce metode naturiste ati folosit sau folositi in continuare pentru micsorarea nudulilor tiroidei?P.S D-na doctor mi-a indicat interventie chirurgicala.As fi recunoscatoare pentru un sfat.Multumesc.