chist tiroidian

Dezechilibrele hormonale

Postata de LilianaE cu 10 ani in urma.

buna ziua si multumesc
as mai avea o intrebare
intre analizele din 01.10 cand am avut TSH 2,2 si analizele din 13.11 cand am avut TSH 1,45 si la ecografie au aparut acei noduli noi, si primul nodul transformat in chist, urmasem o luna de tratament de la nefrologie de la Fundeni
- Cystone 1-0-1
- Total Cleanse Kidneys 1-0-1
- Axanum 1-0-0
- Detralex 0-1-1
- Crestor 0-0-1
si am luat in continuare Euthyrox de 50 mg dimineata

exista posibilitatea ca unul din aceste medicamente sa-mi fi afectat glanda tiroida si sa fi cauzat inmultirea si transformarea acelui nodul?

Este cazul sa intrerup tratamentul cu crestor?
multumesc
eu am citit prospectele si nu am gasit contraindicatii pt.hipotiroidism, insa am doua colege care au urmat un timp indelungat tratament cu Crestor si le-au aparut noduli la tiroida care au trebuit operati de urgenta crescand f.mari, si li s-a spus ca din cauza tratamentului cu Crestor

Raspunsuri (2)

Medic SfatulMedicului

acum 10 ani

Crestor poate influenta functia tiroidiana si de aceea se acorda o atentie mai mare atunci cand se administreaza celor cu hipotiroidism. De preferat este sa se evite administrarea sa in astfel de situatii.

LilianaE

acum 10 ani

pot sa inlocuiesc crestor cu Sortis? sau si acesta afecteaza functia tiroidei?
multumesc