Ce trebuie sa fac in cazul in care...

Dezechilibrele hormonale

Postata de alina962269 cu 12 ani in urma.

Am 21 de ani acum zece luni au inceput sa.mi curga sanii(o substanta alb galbuie la ambii sani).am facut o tomografie computerizata a glandei pituitare,unde mi.a iesit ca am o tumoare microadenoama(de vreo 2 mm),am facut analiza de prolactina si mi.a iesit 105,3 ng/mL.Am luat tratament cu bromocriptina 2 luni dupa care mi s.a oprit scurgerea mamara,in mai putin de o luna a reaparut si am reinceput tratamentul cu bromocriptina.Am inteles ca se poate trata chirurgical,dar am o teama mare de interventiile chirurgicale.Cum va decurge sanatatea mea,daca refuz sa fac aceasta interventie chirurgicala?Am riscul de a face cancer la san?Va multumesc anticipat!

Raspunsuri (4)

Dr. Cristian Irina

acum 12 ani

Prolactinomul (adenomul hipofizar) este cea mai frecventa tumora benigna secretanta a glandei hipofize,tumora care secreta in exces hormonul prolactina determinand astfel hiperprolactinemie, ce determina aparitia galactoreei (secretia mamelonara) la femei .
Va recomand sa discutati cu medicul endocrinolog asupra perspectivelor terapeutice , functie de rezultatele dvs la tratamentul cu bromocriptina, daca doriti sa aveti un copil.
Dintre factorii de risc pentru cancerul de san fac parte:
- varsta inaintata
- menarha precoce (prima menstruatie)
- femeile care nu au copii sau cele care au primul copil la o varsta inaintata
- prezenta cancerului de san sau a tumorilor benigne (necanceroase) in familie
- prezenta cancerului de san la mama sau sora

membru257077

acum 8 ani

Am prolactina 800 cu dostinex au cam disparut durerile .........intrebarea e se mai poate opri ? ma mai pot vindeca vreodata? dispar venele aparute???? testu de cancer e negativ ,sanii sunt in regula astept raspuns .Va multuymesc !!

alina962269

acum 12 ani

va multumesc pentru raspuns.Urmez tratament cu bromocriptina(12 pastile/ zi),ajung practic la 360 de pastile pe luna,simt ca nu mai pot sa continui acest tratament,imi provoaca o stare de voma de la atatea pastile.Daca renunt la pastile la ce riscuri ma supun?Ce se va intampla in timp cu scurgerele mele mamare,dar cu acea tumoare(de aprox 2 mm) a glandei pituitare?Stiu ca risc sa nu mai pot ramane insarcinata,mai sunt si alte riscuri?Va rog frumos sa-mi dati un raspuns.

Medic primar ginecolog

acum 10 ani

Microadenoamele hipofizare secretante de Prolactina,nu sunt maligne.Nivelul de prolactina trebuie sa se incadreze intre 5-27 ng/ml.In functie de depasirea acestui nivel,se ajusteaza si tratamentul cu Bromocriptina,care nu trebuie depasit mai mult de 6 luni.
Sfaturi : sanii ridicati si aplatizati cu un sutien fara cupa,f.strans sau o bustiera elastica,stransa,purtata si noaptea.Sanii si mameloanele,fara palpari si exprimari la nivelul mameloanelor.Trebuie diminuata influenta prolactinei asupra acinilor glandulari de la nivelul sanilor,prin reducerea afluxului sangvin la nivelul lor/sani ridicati si aplatizati la torace.Asa se opreste lactatia si la femeile care nu au voie sa alapteze.Controlat nivelul de prolactina in timpul ciclului menstrual,la mijlocul diminetii,pt.ca are fluctuatii diurne.Medic primar ginecolog