ce sfat imi dati?

Dezechilibrele hormonale

Postata de IULIANA IULIANA cu 12 ani in urma.

Dupa analizele facute,am urmatoarele rezultate:FT4 9,14 pg\ml ,TSH.6.67 ,Anti TPO PESTE 1000(val norm 0-35)sunt sub observatie medicala.E CORECT?. Am multe neplaceri pe care mi le provoaca tiroida pot sta fara tratament?(mentionez ca lucrez in italia analizele sunt facute in italia)

Raspunsuri (2)

Dr. Cristian Irina

acum 12 ani

analizele indica niste valori crescute ale ATPO , ce apar in tiroidite auto-imune.
adresati-va medicului endocrinolog pentru tratamentul corespunzator. valoarea mare a analizei ATPO indica o activitate auto-imuna la nivelul tiroidei (exista anticorpi anti-tiroperoxiadaza). desigur ca un control insuficient (medicamentos) al glandei tiroide, va declansa fenomene ca dureri in regiunea gatului, palpitatii.

IULIANA IULIANA

acum 12 ani

Multumesc mult pentru raspuns .Dar mai am o intrebare:medicul meu de familie de aici ,(din italia) nu mi-a prescris nimic,doar dupa 1 luna sa repet analizele ATPO si FT4.Va rog spuneti-mi care sunt argumentele pt. care nu mi-a dat tratament.Multumesc mult.