Ce se intampla cu mine?

Dezechilibrele hormonale

Postata de manuela53 cu 10 ani in urma.

Am 29 de ani si in urma cu 5 ani am fost diagnosticata cu hipertiroidie. Am primit tratament cu tyrozol ,propanolol sj prednison. L-am luat doar 1 luna din cauza situatiei financiare. Pana anul acesta am fost ok pot sa zic imi era rau uneori dar in general aveam energie , pofta de mancare , eram bine. De 1 an sunt in Irlanda unde sotul lucreaza in constructii cum gaseste si cand gaseste. Nu am nici o sansa sa ajung la un medic deoarece nu avem medical card. De cand sunt aici consum sare neiodata iar corpul meu a luat-o razna de cateva luni. Tiroida care era umflata cat pumnul a scazut deabia se mai vede , am avut dureri crunte de cap cu zilele , am stari de rau si slabiciune cumplite. Deocamdata nu am posibilitatea sa ma intorc in tara . Oare ce se intampla cu mine ? Va rog din suflet daca ma poate cineva ajuta .

Raspunsuri (1)

iodul din sare

acum 10 ani

In sare si in plus in toate alimentele sarate, cat si cele produse de animale (lactate, carne, pua) se afla mult iod (iodat de potasiu) care este pus in mod artificial si care intoxica lumea. Si mai mult sunt cei afectati cei cu hipertiroidie, binenteles. Evitarea sarii iodate duce la reglarea tiroidei intr-o anumita masura. Cred ca ar trebuie sa te bucuri si nu sa te ingrijorezi, dar cum nu stii probabil de "beneficiile" supraiodarii pop**atiei iti faci griji de tiroida ajunsa la marime normala.