Ce reactii adverse sunt la tiroida ?

Dezechilibrele hormonale

Postata de CristianCristy cu 12 ani in urma.

Ce reactii adverse sunt in urma operatiei de hipotiroidie nodulara ?

Raspunsuri (1)

Dr. Cristian Irina

acum 12 ani

tiroidectomia este interventia chirugicala prin care indeparteaza partial sau total glanda tiroida, in cazurile cu gusa voluminoasa, nodulara. presupune o tehnica delicata, deoarece trebuie sa se pastreze intacti nervii recurenti ce au contact cu glanda (au rol in functionarea vocii). in cazul indepartarii totale a tiroidei este necesar un tratament de substitutie , cu hormoni tiroidieni,tot restul vietii