cancer tiroidian

Dezechilibrele hormonale

Postata de Isabell1 cu 16 ani in urma.

Am suferit o tiroidectomie totala in urma unui cancer tiroidian papilar.Desi am fost asigurata ca am depasit situatia respectiva(in urma a trei doze de iod radioactiv),ca analizele au iesit bune,tireoglobulina in limite normale,inca mai pastrez temeri in legatura cu evolutia mea pe termen lung.As dori parerea cuiva care a trecut prin asta cu ani buni in urma.

Raspunsuri (4)

daniela65111086

acum 15 ani

Nu am trecut prin asta, dar din cate stiu eu daca in 5 ani de la interventie, starea continua sa fie buna, se considera vindecat in totalitate cancerul. Multa sanatate!

Io

acum 15 ani

salutare, in urma cu un an am suferit o tiroidectomie totala, mi-a administrat la cluj o doza de iod rdioactiv. Care sunt riscurile la care un bebe al meu sa fie afectat de tratamentul cu eutyrox, si antecedentele starii mele de sanatate?

monica irina

acum 10 ani

si eu am fost la cluj fa exat ce spune doamna doctor si o sa fi bine si intreabo si in legatura cu cpilu si o sa ti spuna

georgiana

acum 8 ani

Eu am fost depistata d carcinom papilar tiroidian...la 14 ani la cluj..am fost in ultima faza.medici care mau operat nu miau dat speranta sa traiesc fiind copila am fost supusa la 3operatii si plus terapie cu iod doze mari..imi era rau si vomitam dupa ele..dar doctorita si-a pus sperante in mine si mi-a spus ca daca fac tot ce spune ea va fi bine..am luptat mi-a fost greu..5 ani cu tratament cu iod..aveam maro probleme la calciu..dar dupa nu am mai putut face tratament deoarece organismul meu era slabit..mergeam la controale.dar cu timpul mi-am revenit si am scazut din valorile ale..mi-au mai crescut si nici odata nu am fost stabila de abia dupa 8ani mai am un pic si voi ajunge sub 100 ..am vrut sa fac copil..dar doctorita nu mi-a dat voie..deoarece o sa am probleme mai mari..pana nu sunt stabila si sub 100 pana atunci sunt pe pauza..dar chiar daca e dura dna doctor.cu mine sa comportat minunat .pt mn e a doua mama.si ascult de ea mereu..imediat am 9 ani de cand is la ea...si sunt multe paciente care dramatizeaza...dar nu e problema grava..se poate trata daca urmezi instructiuniile si daca ai un regim sanatos si cel mai important sa gandesti pozitiv pt ca aia conteaza mult.si daca putin vei fi stresata sau suparata se vede deja cum urca la analize..eu stiu si am trecut prin asa..multumesc anticipat