calciu scazut

Dezechilibrele hormonale

Postata de relys cu 9 ani in urma.

Buna ziua.In urma cu un an si trei luni am fost operata la tiroida,facandu-mi-se tiroidectomie totala.De atunci trebuie sa iau calciu zilnic,si tot imi iasa valori mai scazute ale calciului total si ionic.Daca nu iau ca. cateva zile,simt furnicaturi in muschii de la spate,la maini,buze,etc.Tot de atunci am ramas si cu o voce mai ragusita.La un control ORL medicul aspus ca e OK la corzile vocale,desi eu daca dictez cam o ora,sau sa vorbesc mai mult,raman fara voce.Risc sa-mi pierd serviciu din cauza ca nu mai am puterea si,energia de dinainte de operatie.Nodulii extirpati nu au fost cancerosi.Mai am si rinichii polichistici cu litiaza renala.Eu am tot intrebat medicul daca e bine sa iau atata calciu stiinduma cu litiaza de dinainte de opertie.Dar daca nu iau calciu ajung sa fac tetanie,in urma careia am ajuns la urgenta.Nu mai stiu incotro s-o iau am intrat intr-un cerc vicios.La ce specialisti sa mai continui sa merg?La rinchi nu am facut investigatii mai amanuntite,decat un ecograf(rinichi cu multe chiste si calculi) si analize,uree si creatinina care au iesit bune.Am 46 ani ,va rog cineva daca poate sa ma indrume ce pot sa fac sa am cat de cat o viata in care sa pot sa-mi castig existenta

Raspunsuri (1)

mitu

acum 9 ani

Am aceiasi problema. Ai gasit cumva rezolvarea? Daca ai o solutie te rog sa mi-o transmiti si mie.
Multumesc!