Buna ziua,

Dezechilibrele hormonale

Postata de Anca12614 cu 12 ani in urma.

Am 21 de ani, fost la un dr endocrinolog,mi-a facut ecografie si mi-a zis ca am tiroidita autoimuna.M-a trimis sa-mi fac analizele de laborator si au iesit asa: TSH- 0.1 val normale: 0.39-6.16mIU/mL ,FT4: 1.4 val normale 0,8-2.0 ng/dL, Ac anti TPO 3.0 val normale < 20AU/mL,Ac anti tiroglobulina 79.6 UI/mL interval biologic de referinta (0-34) .Am revenit la doamna dr si mi-a scris pe foaie ca am tirotoxicoza subclinica si ca nu-mi da tratament si sa-mi refac analizele peste 8 saptamani.Imi puteti spune ce e neinregula din analizele acestea si ce-as putea face?multumesc anticipat.

Raspunsuri (1)

Dr. Cristian Irina

acum 12 ani

anticorpii antitireoglobulina sunt prezenti in tiroidita autoimuna , ca tiroiditat hashimoto sau in boala Graves. rezultatele indica si un grad de scadere a TSH . Un diagnostic precis il stabileste medicul endocrinolog pe baza testelor paraclinice cat si pe baza semnelor si simptomatologiei clinice. de aceea urmarirea in dinamica a testelor ii va fi utila pentru perspectivele terapeutice.