buna ziua

Dezechilibrele hormonale

Postata de cosminutza20 cu 12 ani in urma.

mi-a intarziat ciclul 4 luni dar inca nu nu imi este regulat.....dar nu asta e problema mea....am un prieten si a lasat de vreo 3 ori,as putea sa raman insarcinata si daca nu am ciclu mebstrual?

Raspunsuri (8)

Iuli

acum 12 ani

Da. De altfel si daca nu ar fi ejaculat in interior. Consulta urgent un medic.

cosminutza20

acum 12 ani

mi-am facut ieri un test de sarcina dar a iesit negativ...

Dr. Cristian Irina

acum 12 ani

Nu se intelege ce problema exista la momentul prezent. Ciclul menstrual este neregulat? menstruatia a lipsit in ultimele 4 luni?

cosmina

acum 12 ani

da este neregulat si a lipsit in ultimele 4 luni

Dr. Cristian Irina

acum 12 ani

o amenoree ( lipsa menstruatiei) instalata de 4 luni poate fi de cauze diverse: normal prezenta intr-o sarcina (trebuie efectuat un consult ginecologic , teste de sarcina din urina si sange ), endocrinologice (hipotiroidism, boala Basedow-Graves), afectiuni uterine sau ovariene, anorexie nervoasa.

Mihaela22120678

acum 12 ani

Da, exista riscul de a ramane insarcinata chiar daca ai ciclu neregulat, atata timp cat ai contacte neprotejate. Daca totusi iti doresti o sarcina (ca asta nu am inteles din intrebare?), trebuie tratata amenoreea - lipsa ciclului menstrual, trebuie cautata cauza si tratata. Sanatate!

Simona

acum 12 ani

Buna,

Sfatul meu este sa iti cumperi un test de sarcina pt.ca rezultatele lor sunt fff.sigure si sa mergi cit mai repede la un medic ginecolog.Insarcinata ramai doar in perioada fertila.Sunt n cazuri in care femeile au ramas insarcinate chiar daca partenerii lor nu au ejaculat in interior;aceasta metoda e doar un basm si nu functioneaza in realitate.
In ce priveste pb.cu dereglarea ciclului menstrual doar medicul te poate ajuta cu medicamentatia potrivita pt a reveni la un ciclu regulat.
Ai grija de tine!

cosmina

acum 12 ani

din fericire n-am nimic,mi-a venit menstruatia :D