Buna ziua

Dezechilibrele hormonale

Postata de batrinucory cu 12 ani in urma.

As vrea sa stiu si eu cit se platesc analizele pentru glanda ;mam cam ingrasa ;ramin fara aer ;si respir greu si cineva mia sugerat sa-mi fac analize la glanda si as vrea sa stiu cit mar costa si in cit timp ar iesi rezultatele ,Va multumesc

Raspunsuri (6)

Andrei

acum 12 ani

Respiratul greu nu prea are legatura cu tiroida..Riscul analizelor facute dupa ureche e sa fie prost alese si sa nu-l ajute foarte mult pe cel de le interpreteaza...Cat costa si cat dureaza e foarte simplu de aflat - intrebati un laborator.

batrinucory

acum 12 ani

va multumesc

Dr. Georgescu Cristian

acum 12 ani

buna seara,

daca v-ati ingrasat inexplicabil si nu reusiti sa scapati de kilogramele in plus desi ati fost la un nutritionist si ati urmat regimul prescris, daca mai aveti si alte simptome pe langa aceasta crestere in greutate, ar trebui sa mergeti la un consult endocrinologic, unde in functie de consult vi se vor face analize specifice problemei de care suferiti.
totusi, inainte de a apela la medicul endocrinolog, ar trebui sa mergeti la medicul dumneavoastra de familie, iar in urma unui consult va poate face si un set de analize, iar daca intradevar exista o problema ce nu poate fi tratata la cabinet, sa va indrume catre o specialitate anume.

va urez o seara buna

batrinucory

acum 12 ani

va multumesc

Bogdan

acum 12 ani

Respiratul greu are legatura cu tiroida. Dispneea (greutate in respiratie chiar si in stare de repaos) este unul din simptomele hipertiroidiei. Nu singurul, dar poate avea ca si cauza o afectiune a tiroidei. Mergeti la medicul de familie care va poate da trimitere pentru analizele optime. In general acestea sunt: TSH, T3 si T4. Eventual TPO. Costa in jur de 1 milion maxim iar in functie de laborator primiti raspunsul intre 24 si 48 de ore. Succes!

Dr. Georgescu Cristian

acum 12 ani

intradevar, ar putea fi corelate simptomele cu o afectare a tiroidei, dar dupa cum scrie si mai sus, fara un consult medical si un set de analize nu se pot spune mai multe...
asteptam mai multe detalii dupa vizita la medicul de familie.

va urez o zi buna