Buna Ziua

Dezechilibrele hormonale

Postata de ella.blooeyes cu 13 ani in urma.

Buna ZIua.Ma numesc Lavinia si am 19 ani.Acum 1 an am fost la ginecolog unde mi sa recomandat folosirea anticonceptionalelor Miligest deoarece am dereglari hormonale. ..leam luat prima oara 3 luni apoi mam oprit.....Insa mai am o problema si anume hipertiroidie .transpir foarte foarte mult zilnic pana sami vina ciclul menstrual apoi cantitatea se mai diminueaza insa nu dispare....mananc foarte mult insa am perioade cand slabesc de asemeni ritmul cardiac e accelerat .tulburari nervoase. .obosesc repede .Intrebarea mea este daca tratamentul cu anticonceptionale pot afecta si mai rau tiroida?????.Anul trecut cand le luasem imi era bine si cantitatea de transpiratie se diminuase si luasem chiar si in greutate plus ca sanii se umflasera putin.

Raspunsuri (2)

Iuli

acum 13 ani

Ginecologul NU se ocupa de dereglari hormonale si NU prescrie anticonceptionale!! Ti-a facut analize hormonale complete? Ecografie pelvina? Analize de sange? Ecografie tiroidiana? Este foarte gresit ca ginecologul nu te-a trimis la endocrinolog.

Consulta un medicu ENDOCRINOLOG cat mai curand.

Andrei

acum 13 ani

Hipertiroidia se cretifica prin dozari hormonale si nu pe baza unor simptome. Tratamentul contraceptiv nu are nici un fel de influenta asupra tiroidei.