Buna ziua va rog cum pot scapa de imsomnie hipnoticele nu ma ajuta nici cum ??

Dezechilibrele hormonale

Postata de Dumitrache Geta cu 7 luni in urma.

Nu pot dormi absolut deloc am luat imovane gerodorm nu ma ajuta ?

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 7 luni

Buna ziua,

Este important sa luati in considerare ca medicamentele hipnotice ar trebui luate doar sub supravegherea unui medic si pentru o perioada limitata de timp, deoarece pot avea efecte secundare si pot crea dependenta.

Exista cateva sfaturi generale pe care le puteti urma pentru a imbunatati calitatea somnului:

1. Mentineti un program de somn regulat: respectati un program de culcare si de trezire la aceeasi ora in fiecare zi, chiar si in weekend.
2. Creeaza un mediu de somn adecvat: asigurati-va ca dormitorul este intunecat, linistit si la o temperatura confortabila. Utilizati un pat si o perna confortabile.
3. Evitati consumul de alcool, cafea, ceai si nicotina cu cateva ore inainte de culcare, deoarece pot afecta somnul.
4. Limitati expunerea la ecranele luminoase, cum ar fi smartphone-urile si tabletele, inainte de culcare, deoarece lumina lor poate afecta somnul.
5. Realizati activitati de relaxare inainte de culcare, cum ar fi cititul, meditatia sau bai caldute.
6. Evitati exercitiile intense inainte de culcare.

Va recomandam sa va programati la medic: https://www.clickmed.ro/medic/psihologie

Articol de interes: https://sfatulmedicului.ro/Insomnia-si-alte-tulburari-de-somn/iata-care-sunt-cauzele-insomniei_15328