Buna ziua,am fost diagnostificata cu gusa nodulara netoxica mi sa recomandat operatia.As mai vrea totusi o parere sa nu ma operez degeaba?

Dezechilibrele hormonale

Postata de MembruMobileApp1510235234 cu 6 ani in urma.

ATPO ATg-neg,calcitonina neg,TSH-0,8,CA trombocitoza,hepatocitoliza.Ecografie tiroidiana LD-8cm3,LS-9cm3.Glanda tiroida hipertrofiata difuz cu structura granulara izoecogena,semnal vascular CFD normal bilateral.La polul inf al LD prezinta un nodul mixt predom hipoecogen parenchimatos,cu semnal vasc intra si perinodular de 17/8mm,mediolobar dr chist de 7,8/5,8mm.Polul inf al LS prezinta un nodul mixt,predom izoegen parenchimatos cu arie transonica centrala cu margin I neregulate cu asp lobular,halou hipoecogen inconstant,semnal vasc intra si perinodular,dim de 20/23 mm in sect longit.Fara adenopatii laterocervicale semnificative.Testament recomandat FNAB/Strumectomia.Ce opereratie mi s-a recomandat?De extirpare totala a glandei?E neaparat nevoie de operatie?Cu tratament nu se poate rez?Punctia m-ar ajuta cu CV?Sau inevitabil tot la op o sa ajung?Va multumesc

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 6 ani

Buna ziua,
Va recomandam sa mergeti la medic pentru interpretarea analizelor sau puteti folosi serviciul cu plata (//sfatulmedicului.ro/consulta-medicul-online), unde veti primi raspunsul medicului.