buna am descoperit boala de DIFICIT DE 21 HIROXILAZA " la nastere iau tratament cu predison si hidrocortizon ,pot sa am si un copil . e posibil ???? Astept raspuns !!! Va Multumesc

Dezechilibrele hormonale

Postata de yoale_61 cu 11 ani in urma.

buna am descoperit boala de DIFICIT DE 21 HIROXILAZA " la nastere iau tratament cu predison si hidrocortizon ,pot sa am si un copil . e posibil ????
Astept raspuns !!! Va Multumesc

Raspunsuri (3)

Medic SfatulMedicului

acum 11 ani

Daca boala este eficient tratata si menstruatiile sunt regulate, sarcina este posibila. Insa, in general, fertilitatea femeilor cu aceasta afectiune este mai scazuta.

yoale_61

acum 11 ani

deci ii voie sa intretin relatii sexuale?

Medic SfatulMedicului

acum 11 ani

Da, daca glandele genitale s-au dezvoltat normal. Este recomandat sa consultati un medic ginecolog si medicul endocrinolog curant pentru aceasta problema.