basedow

Dezechilibrele hormonale

Postata de zsazsa cu 13 ani in urma.

buna ziua am facut ecograf pt tiroda rez;Tiroida contur net, mobilitate pastrata la deglutitie.Pprezinta la nivelul parenchimului o multitudine de formatiuni nodulare hipoecogene Cea mai mare de8mm in lob dr si de 6 si 10mm in lob stg Se observa o hipervasculrizatie la nivelul ambilor lobi tiroidieni.DIMENSIUNI;LD-27/26/58mm cu un vol de19ml LS-26/22/58mm cu un vol de15,5ml ISTMUL: 6/17/32mm cu un vol de1,5ml Volum total tiroidian 36 ml.Concluzii:Gusa nodulara GR.II.Hiperfunctionala.Si am mai facut si analize de sange TSH:

Raspunsuri (1)

dan

acum 11 ani

trebuie sa mergi cu acest rezultat ecografic la un bun endocrinolog,deoarece bolile sau mai bine spus disfunctiile tiroidiene sunt multiple,si trebuie sa mai faci o serie de analize cum ar fi markeri endocrini sau hormoni tiroidieni. eu am boala basedow graves sau parry , este o disfunctie a tiroidei care necesita tratament.eu am renuntat la tratamentul medicamentos si urmez unul naturist probat de mine care nu-l sugerez altor persoane deoarece avem corpuri diferite.