Anticonceptionale

Dezechilibrele hormonale

Postata de perle cu 10 ani in urma.

Buna ziua. Am o problema cu anticonceptionalele...Locuiesc in Belgia si am mers la medic sa mi prescrie anticonceptionale. Mi-a dat Deso 20. Am luat cam 10 pilule dar menstruatie nu se oprea, asa ca am mers din nou la ginecolog., mi a dat Nora 30 . Am inceput la menstra urmatoare...la fel, dupa 13 zile nu se mai oprea...am mers din nou acum mi a dar Zoely. dar nici o urma de oprire a menstruatiei. Va rog spuneti mi ce ar trebui sa fac pentru ca nu mai stiu...Multumesc

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum o saptamana

Buna ziua,

Situatia ta pare sa fie destul de complexa si probabil necesita o investigatie mai aprofundata. E posibil ca sangerarea prelungita sa fie cauzata de o problema ginecologica, precum o infectie, o eroziune de col sau un polip, desi sunt si alte cauze posibile.

In aceasta situatie, cel mai bun sfat este sa consulti un medic. E foarte posibil sa ai nevoie de o ecografie ginecologica, o examinare a colului uterin sau chiar o biopsie pentru a determina cauza sangerarii prelungite.

De asemenea, e posibil sa fie necesar sa schimbi pilula contraceptiva, dat fiind faptul ca cele pe care le-ai incercat pana acum nu par sa fie eficiente; de asemenea, s-ar putea sa se constate ca e necesar un alt tip de metoda contraceptiva.

Retineti ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului.

Este important sa consultati un medic in legatura cu situatia specifica si sa urmati recomandarile acestuia: www.clickmed.ro/medic/ginecologie

Articole de interes:
https://sfatulmedicului.ro/Ciclul-menstrual/tulburari-ale-ciclului-menstrual_1094
https://sfatulmedicului.ro/Boli-genitale-feminine/fibromul-uterin-diagnosticul-precoce-inseamna-mai-multe-optiuni-de-trata_15458
https://sfatulmedicului.ro/Uterul-si-probleme-lui/poti-avea-fibrom-uterin-si-sa-nu-stiii_16687