Andropauza

Dezechilibrele hormonale

Postata de comentarii utilizatori cu 15 ani in urma.

ce trebuie sa facem , testosteron , am 60 ani si simpt o usoara relaxare. a sistemului
ce sfat imi dati? (slabire)

Raspunsuri (3)

vlad26

acum 15 ani

Andropauza se manifesta printr-o scadere a productiei de hormoni masculini. Tratamentul este de substitutie hormonala. Cel mai bine este sa mergeti la medicul endocrinolog (probabil ca pe langa testosteron sa va recomande si alte analize).

simona166117244

acum 15 ani

Andropauza reprezinta scaderea nivelului seric de testosteron la barbatii cu varsta intre 50 si 70 de ani. Pot aparea anumite simptome: obosela, pierderea interesului pentru actul sexual, iritabilitate, precum si anemie, modifcare masei musculare, pierderea fortei musculare, etc.
Asa cum v-a recomandat si Laura, ar fi bine sa cereti sfatul unui medic endocrinolog.
Sanatate maxima!

comentarii utilizatori

acum 15 ani

sotul meu are 47 de ani si de aprox.un an si-a schimbat comportamentul. Este foarte nervos, nu-i intra nimic in voie. As dori sa stiu daca acestea sunt semnele adropauzei.