Analize TSH, T4

Dezechilibrele hormonale

Postata de Ariana2013 cu 10 ani in urma.

Am o fetita de 11 ani si 10 luni, care a luat in greutate foarte mult si intr-o perioada scurta(i-au aparut si vergeturi pe coapse). Medicul de familie m-a linistit ca e doar din cauza pubertatii, eu totusi i-am facut analize, rezultatele fiind : TSH : 1,36 mlU/l, T4 8,50 ug/dl. Restul analizelor, calciu seric, colesterol seric, trigliceride serice au iesit toate la limita minima.
Mentionez ca mananca relativ normal, nu facem excese la dulciuri, grasimi; face sport de trei ori pe saptamana (aikido) si totusi e mai plinuta .
Va rog sa-mi spuneti daca valorile TSH si T4 sunt normale sau ar trebui sa apelam la un endocrinolog?

Raspunsuri (4)

Medic SfatulMedicului

acum 10 ani

Determinarile hormonale sunt in limite normale.
Poate ar fi bine sa consultati un nutritionist.

Ariana2013

acum 10 ani

Va multumesc pentru raspunsul prompt ! Cu siguranta o sa consultam un nutritionist, e clar ca ceva nu combinam cum trebuie :).

FreeStyle11

acum 10 ani

Cred ca e normal ce se intampla cu ea, dar ar fi bine sa mai faceti niste analize sa vedeti daca o fi ceva in neregula prin alte parti.Daca nu are nimic nicaieri atunci clar e de la mancare.Poate nu mananca mult acasa, poate la scoala isi cumpara chipsuri, dulciuri si fast food.Ia intrebati-o daca mananca mult la scoala ca poate de asta s-a ingrasat.

Ariana2013

acum 10 ani

Multumesc pentru "ponturi" :). Nu, nu mananca la scoala nimic in afara de ce-i pun la pachet. De o saptamana nu mai insist cu micul dejun ( manca obligat-fortat dimineata inainte sa plece la scoala), bea doar un pahar de suc de portocale facut in casa iar in zilele cand are antrenament, inainte sa plece ii dau un baton cu cereale, cand vine acasa nu mai mananca nimic . A slabit 1 kg si e tare incantata ! Nu vreau insa sa o tot cantaresc pentru a nu face din slabit o obsesie.