analize tiroida

Dezechilibrele hormonale

Postata de Roxana Elena78977 cu 11 ani in urma.

Buna ziua,

Sunt dignosticata cu gusa nodulara si tratmentul prescris este eutyrox de 25 mg 5 zile pe saptamana.

Din sase in sase luni fac investigatii pentru a vedea evolutia bolii.

Intrebarea mea este:

Ac***a in vedere tratatmentul cu hormoni si faptul ca trebuie sa fac analizele TSH si FT4, este necesar sa intrerup eutyroxul inainte de prelevrare sange? Daca da, cu cat timp inainte.

Multumesc pentru raspuns.

Roxana Pertache

Raspunsuri (4)

Dr.Naturopat

acum 11 ani

Nu este necesara intreruperea tratamentului

Roxana Elena78977

acum 11 ani

Am gresit intrerupand tratamentul inainte de analize?
Multumesc.

ala bala

acum 11 ani

Tratamentul ti-a fost dat pt a tine boala sub control, iar analizele reflecta exact cat de bine este tinuta boala sub control. Daca tu intrerupi medicatia, cum vrei sa iasa la analize cat de eficienta este medicatia?

Roxana Elena78977

acum 11 ani

Toate analizele mele sanguine de tiroida de pana acum au iesit perfecte. Functional tiroida mea nu are nici o problema, secretand hormoni in limita normala. Tratamentul cu euthyrox este practicat pentru suprimarea dezvoltarii nodulului care a fost depistat si poate fi depistat numai prin palpare si ecograf. Deci, tratamentul meu cred ca imi influienteaza gresit rezultatele mele de la sange daca nu-l intrerup inainte cu ceva timp, tinand cont de faptul ca nivelul hormonilor si stimulentilor mei hormonali din sange este oricum in limite normale. Suprimarea dezvoltarii nodulului se vede la ecograf prin dimensiunile pe care le are din 6 in 6 luni (in prezent are dimensiunea de 6 cu 3 mm). Mai mult decat atat, un tratament trebuie sa imbunatateasca starea pacientului sau macar sa o mentina, prin urmare nu stiu daca este corect sa fac aceste analize de sange cat timp sunt sub inflienta tratamentului.